OPIS BARGŁÓWKI Z POŁOWY XIX WIEKU
Opis Bargłówki z połowy XIX wieku

Barglowka, wieś położona na północny- wschód od Rud (Gross Rauden) i na północny - zachód od Rybnika, w odległości 2 1/3 mili od tego miasta, przy drodze prowadzącej z Rud do Sośnicowic (Kieferstadtel), tyłem do wzniesienia, które pomiędzy rzekami Bierawką i Rudą wznosi się. Wieś należy do związku szkolnego w Stanicy.
Teren jest piaszczysty i na obniżeniu terenu, pomiędzy pagórkami często bagnisty. Pagórki (wzniesienia) nie są wysokie (231 m. n. p. m.), lecz cała okolica jest lekko pofalowana. Słaba ziemia nie sprzyja uprawie roli (472 morgi) i ogranicza się do uprawy zboża, ziemniaków, owsa i wrzosowisk (Heiden)! Powierzchnia z dużą domieszką gliny zwiększa efekty pracy rolników. Ogólnie mówiąc ludność nie mogłaby przetrwać bez pomocy, gdyby nie podjęli działalności zarobkowej w książęcym lesie. Wieś liczy  95 gospodarstw domowych z 407 po polsku mówiącymi; pogłowie bydła składa się z 12 końmi, 56 sztuk bydła rogatego i 1 kozy.  Za miejsce targowe zostało przez mieszkańców obrane najbliżej położone Sośnicowice, następnie Gliwice, gdzie ceny sprzedaży zboża uzyskują lepsze.
Do Bargłówki jest jeszcze leśniczówka Barrach liczona, oddalona ? mili na zachód od wsi w lesie, która niedaleko od granic powiatu a 2 ? Mili na północny - zachód od Rybnika na wznoszącym się pagórku, pomiędzy rzekami Bierawką i Rudą jest położna. Liczy dwa gospodarstwa domowe z piętnastoma mieszkańcami i 4 budynki; pogłowie bydła z dwoma końmi, 5 sztuk bydła rogatego i 2 świnie. Gmina oddaje 13 talarów podatku gruntowego, 18 talarów od domu, 144 klasowego i 44 talarów podatku przemysłowego.  
                                                    
Tłumacznie z języka niemieckiego Henryk Postawka
Felix Triest, Topographisches Handbuch von Oberschlesien

Copyright (C) 2009-2017 Henryk TISZBIEREK.   All rights reserved.
BARGŁÓWKA